MCSSZ 110 felvarró kihívás




Bevezetés

A Magyar Cserkészszövetség idén ünnepli  fennállásának 110. évfordulóját. Szeretnénk ha ennek megünneplésébe a nevelési munka lényegét megvalósító közösségek, az őrsök is bekapcsolódnának. A bekapcsolódás lehetőségét teremti meg a felvarró kihívás meghirdetése, melyet őrsök teljesíthetnek, korosztályuknak megfelelő szinten.


A kihívás célja az, hogy az őrsi közösségeket szólítsuk meg, és nekik biztosítsunk olyan élményt, amely által a tagok egyenként és a közösség is fejlődni tud. Ahhoz, hogy a fejlődés minél szélesebb körben tudjon megvalósulni, a kihívással az EINK-ben meghatározott öt nevelési területre helyezzük a fókuszt. Célunk, hogy a testi, lelki, szellemi, társas és érzelmi területeket úgy tudjuk fejleszteni, hogy abban egyszerre jelenjen meg erőforrásként a múlt és a 110 éves értékeink, valamint a jelenkor kihívása.


A kihívás egy feltételrendszert biztosít, melynek egy őrs, ha eleget tesz az emlékév végéig (2023 december 28-ig), annak minden tagja megszerezheti az MCSSZ110-felvarrót.

Keretrendszer

A kihívások kitalálása és elvégzése alapvetően őrsi keretekben zajlik. Annak érdekében, hogy az adott őrs minél többet tudjon épülni a kihívás teljesítése által, az őrsvezetőnek nagy szabadsága van a konkrét, teljesítendő feladat meghatározásában. Számítunk az őrsvezetők kreativitására és arra, hogy ők ismerik a legjobban az őrsüket, így ők tudják azt, hogy az adott helyzetben milyen tevékenység tudja szolgálni a leginkább az ő fejlődésüket. Kiscserkészek esetben célszerű konkrét tervet alkotni és azon végigvezetni az őrsöt, míg a korosztály növekedésével célszerű minél jobban bevonni az őrstagokat a feladatok kitalálásába, megtervezésébe és végrehajtásába. Ebből fakadóan a kihívás legalább annyira szól egy kiscserkésznek, mint egy felnőttcserkésznek. A lényeg az, hogy ki-ki a saját korosztályának megfelelően teljesítsen kihívásokat az öt területre vonatkozólag.


Az egyes elvégzendő feladatokra  a későbbiekben hozunk példákat, ötleteket, de először szeretnénk lefektetni az alapvető feltételeket, szempontokat, amelyeket egy-egy feladat meghatározásakor figyelembe kell venni:


A szempontok alapján jól látszik az, hogy ez a kihívás akkor működik jól, ha az őrsvezető ténylegesen rászánja az időt, és felkészül, megtervezi és kitalálja a teljesítendő feladatokat. Annyit kap a kihívásokról az őrs, amennyit beletesz.

Az öt terület

Az öt terület

A feltételrendszer alapján meghatározott feladatokat az őrsök a fent említett, EINK-ben meghatározott 5 nevelési cél köré szervezve valósítják meg. A megvalósítás elsődlegesen őrsi szinten zajlik, ugyanakkor az év során pár alkalommal országos programokon is teljesíteni lehet egy-egy kihívást, illetve bíztatjuk a kerületi és a csapatprogramok szervezőit, hogy úgy hirdessék meg programjaikat, hogy ott egy-egy terület kihívását lehet az őrsöknek teljesíteniük.


Az alábbiakban összegyűjtöttünk egy-egy alapötletet területenként, mely ötletként szolgálhat az őrsvezetőknek a feladatok meghatározásában.

      Testi

        Lelki


Szellemi


Társas


Érzelmi

Kihívások teljesítése

Kihívások teljesítése

Amennyiben egy őrs teljesítette az egyik nevelési terület kihívását, egy google form-ot kell 

kitöltenie ennek igazolására. A formban röviden szövegesen ismertetni kell az elvégzett tevékenységet, és egy fénykép- vagy videódokumentációt kell feltölteni a sikeres teljesítés igazolása képpen. A feltöltött anyagoknak az igazolás mellett célja az, hogy azokat különböző média felületeken megosztva népszerűsíteni tudjuk a kihívást és más őrsöket motiválni lehessen általuk további feladatok teljesítésére.


Az október 14-én tartandó országos cserkésznapon mind az öt területen minden korosztály számára biztosítva lesz olyan tevékenység, amelynek elvégzésével teljesíthető az adott terület kihívása. Fontos korlátozás, hogy egy őrs a cserkésznapon maximum két kihívást teljesíthet, a többi hármat a cserkész napon kívül, más tevékenységek során kell teljesíteniük.


Bátorítunk mindenkit, hogy az országos/kerületi/csapatprogramok (melyek a kihíváshoz adott esetben kapcsolódnak) mellett hirdessenek meg maguk is programokat vagy csináljanak reklámot az általuk elvégzett feladatnak, hogy mások is csatlakozhassanak hozzájuk. Indítsatok trendeket az egyes általatok kitalált feladatokkal! Biztatunk mindenkit az #MCSSZ110 hashtag használatára a közösségi médiában.


Reméljük minél több őrs fog csatlakozni a felvarró-kihívás teljesítéséhez, és a következő években számtalan cserkésszel fogunk találkozni, aki az első oldalon található mintát fogja büszkén hordani az egyenruháján. A kihívás adott készen álltok teljesíteni?

Jó munkát!
Országos Elnökség
Magyar Cserkészszövetség